Zdawalność na poziomie 10% ... szału nie ma

Podsumowując w wielkim skrócie ostatnie dwa tygodnie, możemy powiedzieć jasno: ludzie nie mają pojęcia o prawie ruchu drogowego. Chodzi oczywiście o sytuacje w WORD-ach.

Od 19 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady egzaminowania przyszłych kierowców. Po dwutygodniowym okresie egzaminowania na "nowych" zasadach, statystyki wylewają na nas kubeł zimnej wody :) Uśredniając wyniki z wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, zdawalność egzaminu na prawo jazdy wynosi w chwili obecnej około 10%. Przykładowo, w lubuskich WORD-ach zdawalność wygląda następująco:

  • WORD Zielona Góra: 16 zdanych na 177 przeegzaminowanych,
  • WORD Gorzów Wlkp.: 18 zdanych na 188  przeegzaminowanych.

Oczywiście obwiniać można wszystko i wszystkich ale po krótkiej analizie wyników i sprawdzeniu grupy zdających egzamin z wynikiem pozytywnym okazuje się, że powód jest banalny. Dominującą grupą wśród osób które zaliczyły egzamin są osoby które wcześniej posiadały prawo jazdy i przystępują do egzaminu w celu "odzyskania" uprawnień. Wniosek i nauka z tego idąca jest taka, że aby zdać aktualnie egzamin teoretyczny trzeba znać przepisy w sposób bardziej ogólny. W konfrontacji z nową formą egzaminowania, dotychczasowa metoda nauczania przepisów całkowicie zawiodła... w sumie trochę proroczo wspominamy poprzedniego naszego niusa ;) Jednak scenariusz "rzezi niewiniątek" stał się faktem.

No nic nasi drodzy kursanci, "Ustawa prawo o ruchu drogowym" w dłoń i czytamy. Raz, drugi, trzeci... i egzamin teoretyczny zdamy bez problemu. Możemy zapewnić że jest to przyjemna i łatwa lektura. Do "grubych" dzieł literackich również nie należy więc nie ma tragedii... a zaoszczędzić można sobie sporo czasu i nerwów.

I szerokiej drogi!

Komentarze i opinie:

© 2oo9-2o12. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Prezentowane oprogramowanie chronione jest prawe autorskim oraz innymi postanowieniami prawnymi.
www.Egzaminator-Testy.pl