Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych 2012

Od początku lutego 2012 obowiązuje nowy - jak twierdzi Ministerstwo - zaostrzony taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe. Nowy taryfikator urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowali po konsultacjach z policjantami. Ostrzejsze kary mają być odpowiedzią na nagminne łamanie przepisów przez kierowców.

W dalszej części artykułu można pobrać aktualne tabele taryfikatora mandatów i punktów karnych w PDF.

I tak od lutego tego roku każdy, kto będzie trzymał telefon przy uchu, albo pisał w czasie jazdy SMS-a dostanie nie tylko 200 zł mandatu, ale także 5 punktów karnych. Taką samą liczbą punktów pirat drogowy zasili też swoje konto za blokowanie miejsc dla niepełnosprawnych. Najwięcej - 10 punktów jest przypisane wyprzedzaniu innego auta przed przejściem dla pieszych oraz za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Wydaje nam się że zmiany idą w dobrą stronę. Osobiście, jako kierowcy, podoba mi się zaostrzenie dotyczące ukarania za wjazd na skrzyżowanie, kiedy nie ma możliwości jego opuszczenia przy jednej zmianie świateł. Wykroczenie popełniane jest nagminnie, przez co na zatłoczonych ulicach tworzy się bałagan i korki. Teraz, kierowca poza mandatem dostanie za takie zachowanie także dwa punkty na swoje konto. Przepisy to jedno ale ich egzekwowanie przez kierowców oraz odpowiednie służby mundurowe - to drugie. Niestety jakoś od tych prawie trzech tygodni od jakich nowe przepisy obowiązują, nie zauważyłem absolutnie żadnej różnicy w sytuacji na naszych drogach.

Taryfikator punktów karnych - obowiązujący od 02.2012 - POBIERZ

Taryfikator wysokości mandatu 2012 - POBIERZ

Komentarze i opinie:

© 2oo9-2o12. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Prezentowane oprogramowanie chronione jest prawe autorskim oraz innymi postanowieniami prawnymi.
www.Egzaminator-Testy.pl